World Sports Racing Prototypes

The site dedicated to sportscar race results and chassis numbers histories is under construction.


1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 Drivers Teams Interserie (info)

ISO Interserie Challenge 2001


Round Date Race State Practiced Started Classified
1 15.4.2001 Interserie Dijon F 13 13  
2 20.5.2001 Interserie A1-Ring A      
3 3.6.2001 Interserie Lausitzring D      
4 15.7.2001 Interserie Nürburgring D      
5 5.8.2001 Interserie Most CZ 22 20  
6 30.9.2001 Interserie A1-Ring A      
7 13.10.2001 Interserie Hockenheim D      
8 3.11.2001 Interserie Hockenheim D      

WSRP Home Page

ISO Interserie Challenge Round: 1

Interserie Dijon

Dijon-Prenois Date: 15.4.2001

Practiced:13
Started:13

Race 1

Fastest lap:Marcel SteinerNo. 40Martini Mk.77 BMW1:33,446152,173 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 15 0:23:53,045 1. Class 2 1:14,231
2. 34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 14 2. Class 2 1:13,233
3. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 14 1. Class 3 1:19,199
4. 37 Jean-Marc Cao (L) Reynard F3000 Ford 13 3. Class 2 1:20,240
5. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus 13 1. Class 1
6. 30 Frank Schierig (D) Reynard Prototype Ford LS Motorsport 12 4. Class 2
7. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 12 5. Class 2
8. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus 12 2. Class 1
9. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 12 3. Class 1
Did not finish:
36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 12 DNF Class 2 1:19,969
56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 11 DNF Class 3 1:10,684
7 Heinz Baltensperger (D) Dallara F3 Opel 1 DNF Class 1 1:23,265
38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd Jean Claude Monbaron 1 DNF Class 2

Race 2

Fastest lap:Marcel SteinerNo. 40Martini Mk.77 BMW1:38,658144,134 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 8 0:17:03,358 1. Class 2 -
2. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 8 0:17:29,770 1. Class 3 -
3. 56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 8 0:17:30,777 2. Class 3 -
4. 37 Jean-Marc Cao (L) Reynard F3000 Ford 8 0:17:43,373 2. Class 2 -
5. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus 8 0:17:46,901 1. Class 1 -
6. 30 Frank Schierig (D) Reynard Prototype Ford LS Motorsport 8 0:18:00,778 3. Class 2 -
7. 38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd Jean Claude Monbaron 8 0:18:21,188 4. Class 2 -
8. 7 Heinz Baltensperger (D) Dallara F3 Opel 8 0:18:24,006 2. Class 1 -
9. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 8 0:18:54,262 3. Class 1 -
Did not finish:
1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus 3 DNF Class 1 -

Top of page

ISO Interserie Challenge Round: 2

Interserie A1-Ring

Int. Castrol Pokal am A1-Ring, Zeltweg/Spielberg Date: 20.5.2001

2 qualifying sessions held for a total of 50 minutes on 19/5
15 minute pre-race warm-up held

Race 1

Circuit lenght: Race distance: 51,816 km Winner's average speed: 179,640 km/h

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:23,606186,000 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 12 0:17:18,405 1. Class 3 1:23,476
2. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 12 0:18:03,729 2. Class 3 1:22,967
3. 55 Walter Leitgeb (A) Fadewa - Ford Walter Leitgeb 12 0:18:31,727 3. Class 3 1:24,274
4. 53 Ingo Gerstl (D) Penske PC18 Buick 001 Achleitner Motorsport 12 0:18:39,777 4. Class 3
5. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 12 0:18:41,755 5. Class 3
6. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford Christian Hauser 11 0:17:43,910 1. Class 2
7. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus ZELE Motorsport 11 0:18:37,570 1. Class 1
8. 6 Norbert Groer (A) Formel Renault Aquila Automotive 10 0:17:27,233 2. Class 1
9. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus ZELE Motorsport 10 0:17:27,690 3. Class 1
10. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel Rico Richter 10 0:17:32,514 4. Class 1
11. 27 Lutz Bluetchen (D) Reynard - Opel Blüspeed Racing 10 0:17:36,116 5. Class 1
12. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96 Renault Schreiner Motorsport 10 0:17:41,899 6. Class 1
13. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 10 0:17:45,159 7. Class 1
14. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Rolf-Torsten Dietrich 10 0:17:51,096 8. Class 1
15. 26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 10 0:18:25,148 9. Class 1
16. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Gruenewald 10 0:18:42,580 10. Class 1
17. 2 Walter Nowotny (A) March 803B Toyota 022 Walter Nowotny 10 0:18:53,694 11. Class 1
18. 14 Georg Schiernhofer (A) Dallara 394 Opel Achleitner Motorsport 9 0:15:23,097/DNF 12. Class 1 1:38,650
Did not finish:
25 Mirco Krause (D) Opel-Lotus Mirco Krause 3 0:05:24,435/DNF Class 1

Race 2

Circuit lenght: Race distance: 51,816 km Winner's average speed: 180,040 km/h

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:23,018187,000 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 12 0:17:16,116 1. Class 3 -
2. 56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 12 0:17:24,493 2. Class 3 -
3. 55 Walter Leitgeb (A) Fadewa - Ford Walter Leitgeb 12 0:18:15,388 3. Class 3 -
4. 53 Ingo Gerstl (D) Penske PC18 Buick 001 Achleitner Motorsport 11 0:17:22,715 4. Class 3 -
5. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 11 0:17:30,705 5. Class 3 -
6. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford Christian Hauser 11 0:17:48,871 1. Class 2 -
7. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus ZELE Motorsport 11 0:18:53,517 1. Class 1 -
8. 6 Norbert Groer (A) Formel Renault Aquila Automotive 10 0:17:35,064 2. Class 1 -
9. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus ZELE Motorsport 10 0:17:42,797 3. Class 1 -
10. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96 Renault Schreiner Motorsport 10 0:17:44,394 4. Class 1 -
11. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel Rico Richter 10 0:17:45,880 5. Class 1 -
12. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 10 0:18:22,216 6. Class 1 -
13. 27 Lutz Bluetchen (D) Reynard - Opel Blüspeed Racing 10 0:18:22,555 7. Class 1 -
14. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Rolf-Torsten Dietrich 10 0:18:39,200 8. Class 1 -
15. 26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 10 0:19:00,943 9. Class 1 -
16. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Gruenewald 10 0:19:01,056 10. Class 1 -
17. 2 Walter Nowotny (A) March 803B Toyota 022 Walter Nowotny 10 0:19:04,819 11. Class 1 -
Did not finish:
25 Mirco Krause (D) Opel-Lotus Mirco Krause 6 0:11:01,255/DNF Class 1 -
Did not start:
14 Georg Schiernhofer (A) Dallara 394 Opel Achleitner Motorsport Class 1 -

Top of page

ISO Interserie Challenge Round: 3

Interserie Lausitzring

Int. ADAC Avus Classics, Eurospeedway Lausitz Date: 3.6.2001


Race 1

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:37,583167,304 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 12 0:26:28,593 1. Class 3
2. 56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 12 0:26:29,925 2. Class 3
3. 14 Hannes Neuhauser (A) Dallara 396 Opel Achleitner Motorsport 11 1. Class 1
4. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus 11 2. Class 1
5. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 11 1. Class 2
6. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 11 3. Class 3
7. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel 11 3. Class 1
8. 33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 11 2. Class 2
9. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96F3 Renault 11 4. Class 1
10. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 11 5. Class 1
11. 25 Mirco Krause (D) Opel-Lotus 11 6. Class 1
12. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 11 7. Class 1
13. 34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 11 3. Class 2
14. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 11 4. Class 2
15. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus 11 8. Class 1
16. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 11 9. Class 1
17. 4 Franziska Aich (D) Formel-König 10 10. Class 1
18. 8 Stefan Mücke (D) Dallara 001/F3 Opel 9 11. Class 1
19. 29 Helmut Rokitta (D) Martini - Renault Helmut Rokitta 9 12. Class 1
Did not finish:
27 Lutz Blütchen (D) Reynard - Opel 6 DNF Class 1
9 Aki Rask (SF) BMW Formel ADAC 4 DNF Class 1
Did not start:
30 Frank Schierig (D) Reynard - Ford LS Motorsport 0 Class 2

Race 2

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:35,758170,492 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 14 0:22:56,233 1. Class 3 -
2. 56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 14 0:23:06,510 2. Class 3 -
3. 8 Stefan Mücke (D) Dallara 001/F3 Opel 14 0:24:07,177 1. Class 1 -
4. 34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 13 1. Class 2 -
5. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 13 3. Class 3 -
6. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus 13 2. Class 1 -
7. 14 Hannes Neuhauser (A) Dallara 396 Opel Achleitner Motorsport 13 3. Class 1 -
8. 30 Frank Schierig (D) Reynard - Ford LS Motorsport 13 2. Class 2 -
9. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 13 3. Class 2 -
10. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel 12 4. Class 1 -
11. 33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 12 4. Class 2 -
12. 9 Aki Rask (SF) BMW Formel ADAC 12 5. Class 1 -
13. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 12 6. Class 1 -
14. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 12 7. Class 1 -
15. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96F3 Renault 12 8. Class 1 -
16. 25 Mirco Krause (D) Opel-Lotus 12 9. Class 1 -
17. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 11 5. Class 2 -
18. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 11 10. Class 1 -
Did not finish:
4 Franziska Aich (D) Formel-König 7 DNF Class 1 -
1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus 6 DNF Class 1 -
23 Tim Rädlein (D) Reynard - Opel Tim Rädlein 4 DNF Class 1 -

Top of page

ISO Interserie Challenge Round: 4

Interserie Nürburgring

International ADAC Truck Grand Prix, Nürburgring, Kleiner Kurz Date: 15.7.2001


Race 1

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 22 0:28:27,706 1. Class 3 1:00,196
2. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 22 0:29:03,979 1. Class 2
3. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus 20 1. Class 1
4. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 20 2. Class 3
5. 6 Christian Dragan (A) Formel-Renault Team Aquila Automotive 20 2. Class 1
6. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel 20 3. Class 1
7. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96 Renault 19 Class 1
8. 14 Hannes Neuhauser (A) Dallara 396 Opel 19 Class 1
9. 9 Aki Rask (SF) BMW-Formel ADAC 19 Class 1
10. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus 19 Class 1
11. 27 Marcel Baierle (D) Reynard - Opel Blüspeed Racing 19 Class 1
12. 7 Heinz Baltensperger (D) Dallara 396 Opel 18 Class 1
13. 29 Helmut Rokitta (D) Martini - Renault Helmut Rokitta 18 Class 1
14. 33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 18 2. Class 2
15. 26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann 17 Class 1
16. 23 Tim Rädlein (D) Reynard - Opel Tim Rädlein 17 Class 1
17. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 15 Class 1
Disqualified:
56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 22 0:27:49,091 Class 3
Did not finish:
21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 13 Accident Class 1
35 Arnold Wagner (D) Reynard - Ford Arnold Wagner 4 Misfire Class 2
36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 3 Misfire Class 2
12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 1 Accident Class 1
Did not start:
41 Ruedi Jauslin (CH) Breda - Alfa Romeo Equipe Bernoise 0 Class 2

Race 2

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:1,26178,825 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 22 0:23:15,858 1. Class 3 -
2. 56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 22 0:23:43,911 2. Class 3 -
3. 35 Arnold Wagner (D) Reynard - Ford Arnold Wagner 21 1. Class 2 -
4. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 21 2. Class 2 -
5. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 19 3. Class 2 -
6. 14 Hannes Neuhauser (A) Dallara 396 Opel 19 1. Class 1 -
7. 6 Christian Dragan (A) Formel-Renault Team Aquila Automotive 19 2. Class 1 -
8. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel 19 3. Class 1 -
9. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 19 4. Class 1 -
10. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus 19 5. Class 1 -
11. 9 Aki Rask (SF) BMW-Formel ADAC 19 6. Class 1 -
12. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96 Renault 18 7. Class 1 -
13. 7 Heinz Baltensperger (D) Dallara 396 Opel 18 Class 1 -
14. 27 Marcel Baierle (D) Reynard - Opel Blüspeed Racing 18 8. Class 1 -
15. 29 Helmut Rokitta (D) Martini - Renault Helmut Rokitta 18 9. Class 1 -
16. 41 Ruedi Jauslin (CH) Breda - Alfa Romeo Equipe Bernoise 17 4. Class 2 -
17. 23 Tim Rädlein (D) Reynard - Opel Tim Rädlein 17 10. Class 1 -
18. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 16 Engine 3. Class 3 -
19. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 15 11. Class 1 -
Did not finish:
11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus 5 Misfire Class 1 -
Did not start:
21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus Accident Class 1 -
26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann Accident Class 1 -
33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 Engine Class 2 -

Top of page

ISO Interserie Challenge Round: 5

Interserie Most

European Le Mans Series, Èeská pojišovna - Škoda Octavia Weekend, Autodrom Most Date: 5.8.2001

Practiced:22(Class 1 - 12, Class 2 - 6, Class 3 - 4)
Started:20(Class 1 - 11, Class 2 - 5, Class 3 - 4)

Race 1

Circuit lenght: 4,148 km Race distance: Winner's average speed: Attendance: 35000

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:17,282193,200 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 16 0:21:25,883 1. Class 3 1:15,557
2. 57 Karl-Heinz Becker (D) Minardi M195B Ford 03 Karl-Heinz Becker 16 0:22:23,832 2. Class 3 1:21,462
3. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 Equipe Bernoise 15 0:21:53,326 1. Class 2 1:26,161
4. 30 Frank Schierig (D) Reynard 92D Ford 037 LS Motorsport 15 0:22:00,429 2. Class 2 1:25,930
5. 53 Ingo Gerstl (D) Penske PC18 Buick 001 Action Motorsport 15 0:22:23,600 3. Class 3 1:21,780
6. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 15 0:22:25,258 4. Class 3 1:26,668
7. 5 Franz Wöss (A) Dallara 399 042 Franz Wöss Racing 15 0:22:32,189 1. Class 1 1:25,100
8. 31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 14 0:21:57,316 3. Class 2 1:28,120
9. 25 Mirco Krause (D) Opel-Lotus Mirco Krause 14 0:22:04,224 2. Class 1 1:32,086
10. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel Rico Richter 14 0:22:41,984 3. Class 1 1:34,383
11. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 14 0:22:43,951 4. Class 1 1:39,013
12. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus OVL 204 ZELE Motorsport 14 0:22:47,362 5. Class 1 1:35,394
13. 14 Hannes Neuhauser (A) BMW Formel ADAC Achleitner Motorsport 14 0:22:55,597 6. Class 1 1:35,162
14. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 13 0:21:36,000 7. Class 1 1:37,717
15. 23 Tim Rädlein (D) Reynard - Opel Tim Rädlein 13 0:22:00,198 8. Class 1 1:41,021
16. 33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 Frank Schneider 13 0:22:00,917 4. Class 2 1:36,982
17. 29 Helmut Rokitta (D) Martini - Renault Helmut Rokitta 13 0:22:01,294 9. Class 1 1:37,741
18. 2 Walter Nowotny (A) March 803B Toyota 022 Walter Nowotny 13 0:23:06,284 10. Class 1 1:42,711
19. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 12 0:21:43,417 11. Class 1 1:49,683
20. 43 Frank-Thomas Schwartzkopf (D) Reynard 89SC Ford 89/SC/1 LS Motorsport 12 0:22:07,983 5. Class 2 2:00,238
Did not start:
26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann Class 1 1:37,779
36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford Christian Hauser Class 2 1:30,444
Did not practice:
11 xxx Opel-Lotus VIT 176 ZELE Motorsport Class 1
56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering Ltd. Class 3

Race 2

Circuit lenght: 4,148 km Race distance: Winner's average speed: Attendance: 35000

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:17,194193,400 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 16 0:21:21,872 Class 3 -
2. 57 Karl-Heinz Becker (D) Minardi M195B Ford 03 Karl-Heinz Becker 16 0:22:16,104 Class 3 -
3. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 Equipe Bernoise 15 0:22:01,680 Class 2 -
4. 25 Mirco Krause (D) Opel-Lotus Mirco Krause 14 0:22:19,836 Class 1 -
5. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 14 0:22:33,670 Class 1 -
6. 14 Hannes Neuhauser (A) BMW Formel ADAC Achleitner Motorsport 14 0:22:41,632 Class 1 -
7. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus OVL 204 ZELE Motorsport 14 0:22:44,399 Class 1 -
8. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel Rico Richter 14 0:22:48,505 Class 1 -
9. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 13 0:21:25,617 Class 1 -
10. 29 Helmut Rokitta (D) Martini - Renault Helmut Rokitta 13 0:21:45,796 Class 1 -
11. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 12 0:21:30,916 Class 1 -
12. 43 Frank-Thomas Schwartzkopf (D) Reynard 89SC Ford 89/SC/1 LS Motorsport 12 0:22:48,217 Class 2 -
Not classified:
53 Ingo Gerstl (D) Penske PC18 Buick 001 Action Motorsport 10 0:22:20,503 Class 3 -
Did not finish:
23 Tim Rädlein (D) Reynard - Opel Tim Rädlein 11 0:18:25,020/Spun Class 1 -
33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 Frank Schneider 9 0:14:59,416/DNF Class 2 -
2 Walter Nowotny (A) March 803B Toyota 022 Walter Nowotny 7 0:16:27,485/DNF Class 1 -
51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 4 0:05:59,280/Transmission Class 3 -
31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner 0 DNF Class 2 -
Did not start:
5 Franz Wöss (A) Dallara 399 042 Franz Wöss Racing Class 1 -
26 Klaus Tanzmann (D) Reynard 893 Opel 120 Klaus Tanzmann Class 1 -
30 Frank Schierig (D) Reynard 92D Ford 037 LS Motorsport Class 2 -
36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford Christian Hauser Class 2 -
Did not practice:
11 xxx Opel-Lotus VIT 176 ZELE Motorsport Class 1 -
56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering Ltd. Class 3 -

Top of page

ISO Interserie Challenge Round: 6

Interserie A1-Ring

Competition Car Technology Internationale Trophy, A1-Ring Austria Date: 30.9.2001


Race 1

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:24,965179,460 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 12 0:17:19,417 1. Class 3
2. 42 Fredy Lienhard (CH) Lola Horag Can-Am 12 0:18:26,922 1. Class 2
3. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 11 2. Class 3
4. 34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 11 2. Class 2
5. 10 Catharina Felser (D) Dallara - Opel 11 1. Class 1
6. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 11 3. Class 2
7. 33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 Bross 11 4. Class 2
8. 14 Hannes Neuhauser (A) Formel ADAC BMW 11 2. Class 1
9. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus Team Zele-Motorsport 11 3. Class 1
10. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 10 4. Class 1
11. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 10 5. Class 1
12. 43 Jürgen Pfitzner (CH) Reynard 89SC Ford 89/SC/1 Team LS-Motorsport 9 5. Class 2
Did not finish:
56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 1 DNF Class 3
30 Frank Schierig (D) Reynard - Ford LS Motorsport 0 DNF Class 2

Race 2

Fastest lap:Robbie StirlingNo. 56Lola T92/10 Judd1:43,844145,250 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 56 Robbie Stirling (CDN) Lola T92/10 Judd HU03 McNeil Engineering 10 0:17:50,198 1. Class 3 -
2. 42 Fredy Lienhard (CH) Lola Horag Can-Am 10 0:18:25,914 1. Class 2 -
3. 10 Catharina Felser (D) Dallara - Opel 10 0:18:48,372 1. Class 1 -
4. 14 Hannes Neuhauser (A) Formel ADAC BMW 10 0:19:18,785 2. Class 1 -
5. 11 Christoph Haingartner (A) Opel-Lotus Team Zele-Motorsport 10 0:19:30,579 3. Class 1 -
6. 34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 9 2. Class 2 -
7. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 9 2. Class 3 -
8. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 9 3. Class 2 -
9. 30 Frank Schierig (D) Reynard - Ford LS Motorsport 9 4. Class 2 -
10. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 9 4. Class 1 -
11. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 9 5. Class 1 -
12. 33 Frank Schneider (D) PRC S94 BMW 002 Bross 9 5. Class 2 -
Not classified:
43 Jürgen Pfitzner (CH) Reynard 89SC Ford 89/SC/1 Team LS-Motorsport 8 Class 2 -
Did not finish:
52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 1 DNF Class 3 -

Top of page

ISO Interserie Challenge Round: 7

Interserie Hockenheim

Motodrom Hockenheim, Grand Prix Kurz Date: 13.10.2001


Race 1

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:59,665205,263 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 8 0:16:23,115 1. Class 3
2. 35 Arnold Wagner (D) Reynard - Ford Arnold Wagner 8 0:17:14,710 1. Class 2
3. 42 Fredy Lienhard, Jr. (CH) Horag Lola Can-Am 8 0:17:14,989 2. Class 2
4. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 8 0:17:43,883 3. Class 2
5. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 8 0:17:53,702 4. Class 2
6. 83 Roman Hoffmann (A) Dallara 398 Opel 8 0:18:07,282 1. Class 1
7. 86 Diego Romanini (I) Dallara 399 Opel 8 0:18:29,335 2. Class 1
8. 5 Franz Wöss (A) Dallara 399 Opel 8 0:18:29,919 3. Class 1
9. 14 Hannes Neuhauser (A) Dallara 394 Opel 8 0:18:42,087 4. Class 1
10. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 7 2. Class 3
11. 78 Luca Iannaccone (I) Dallara 396 Opel 7 5. Class 1
12. 74 Urs Rüttimann (CH) Dallara 396 Opel 7 6. Class 1
13. 76 Josef Sommerhalder (CH) Dallara 394 Opel 7 7. Class 1
14. 58 Ruedi Jauslin (CH) Gebhardt JC843 Ford 7 3. Class 3
15. 71 Jo Zeller (CH) Dallara 399 Opel 7 8. Class 1
16. 72 Tobias Blättler (D) ? 7 9. Class 1
17. 75 Peter Marugg (CH) Dallara 394 Opel 7 10. Class 1
18. 79 Christian Zeller (D) Dallara 398 Opel 7 11. Class 1
19. 84 Mario Bormans (B) Radical Prosp. Suzuki 7 12. Class 1
20. 38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd Jean Claude Monbaron 7 5. Class 2
21. 77 Anthony Sinopoli (CH) Dallara 399 Opel 7 13. Class 1
22. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 7 14. Class 1
23. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96 Renault 7 15. Class 1
24. 81 Heinz Utz (D) Dallara 392 Opel 7 16. Class 1
25. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 7 17. Class 1
26. 22 Rico Richter (D) FRW - Opel 7 18. Class 1
27. 73 Jürg Schäfer (CH) Dallara 393 VW 7 19. Class 1
28. 29 Helmut Rokitta (D) Tatuus - Renault Helmut Rokitta 7 20. Class 1
29. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 6 21. Class 1
30. 23 Tim Rädlein (D) Reynard - Opel Tim Rädlein 6 22. Class 1
31. 27 Bernd Hemmann (D) Reynard - Opel 6 23. Class 1
Did not finish:
34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 5 Gearbox Class 2

Race 2

Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford1:56,355207,534 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 8 0:16:12,495 1. Class 3 -
2. 42 Fredy Lienhard, Jr. (CH) Horag Lola Can-Am 8 0:17:00,119 1. Class 2 -
3. 35 Arnold Wagner (D) Reynard - Ford Arnold Wagner 8 0:17:21,238 2. Class 2 -
4. 34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 8 0:17:50,344 3. Class 2 -
5. 83 Roman Hoffmann (A) Dallara 398 Opel 8 0:17:58,848 1. Class 1 -
6. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 8 0:18:10,290 4. Class 2 -
7. 51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster 8 0:18:10,666 2. Class 3 -
8. 5 Franz Wöss (A) Dallara 399 Opel 8 0:18:12,643 2. Class 1 -
9. 14 Hannes Neuhauser (A) Dallara 394 Opel 8 0:18:22,709 3. Class 1 -
10. 74 Urs Rüttimann (CH) Dallara 396 Opel 8 0:18:23,296 4. Class 1 -
11. 86 Diego Romanini (I) Dallara 399 Opel 7 5. Class 1 -
12. 79 Christian Zeller (D) Dallara 398 Opel 7 6. Class 1 -
13. 78 Luca Iannaccone (I) Dallara 396 Opel 7 7. Class 1 -
14. 38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd Jean Claude Monbaron 7 5. Class 2 -
15. 72 Tobias Blättler (D) ? 7 8. Class 1 -
16. 84 Mario Bormans (B) Radical Prosp. Suzuki 7 9. Class 1 -
17. 21 Manfred Kuhn (D) Reynard 873 BMW 092 Scuderia Avus 7 10. Class 1 -
18. 81 Heinz Utz (D) Dallara 392 Opel 7 11. Class 1 -
19. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 7 12. Class 1 -
20. 3 Bernhard Schreiner (D) Tatuus FR96 Renault 7 13. Class 1 -
21. 73 Jürg Schäfer (CH) Dallara 393 VW 7 14. Class 1 -
22. 23 Tim Rädlein (D) Reynard - Opel Tim Rädlein 7 15. Class 1 -
23. 29 Helmut Rokitta (D) Tatuus - Renault Helmut Rokitta 7 16. Class 1 -
24. 76 Josef Sommerhalder (CH) Dallara 394 Opel 6 17. Class 1 -
25. 24 Andreas Grünewald (D) Eufra - Opel Andreas Grünewald 6 18. Class 1 -
Did not finish:
22 Rico Richter (D) FRW - Opel 2 Accident Class 1 -
40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 0 Fuel pump Class 2 -
Did not start:
27 Bernd Hemmann (D) Reynard - Opel Class 1 -
71 Jo Zeller (CH) Dallara 399 Opel Class 1 -
75 Peter Marugg (CH) Dallara 394 Opel Class 1 -
77 Anthony Sinopoli (CH) Dallara 399 Opel Class 1 -
58 Ruedi Jauslin (CH) Gebhardt JC843 Ford Class 3 -

Top of page

ISO Interserie Challenge Round: 8

Interserie Hockenheim

Preis der Stadt Heilbronn, 16. Int. MCH/ADAC Rundstreckenrennen, Hockenheim Kleiner Kurs Date: 3.11.2001


Fastest lap:Josef NeuhauserNo. 52Minardi M190 Ford0:57,45165,055 km/h

Pos.No.Driver / NationalityCarEntrantLapsTime/retiredPos.Div.Pos.Practice
1. 34 Gerhard E. Kessler (D) Reynard - Ford 24 0:25:28,205 1. Class 2
2. 40 Marcel Steiner (CH) Martini Mk.77 BMW 01 24 0:25:30,702 2. Class 2
3. 14 Hannes Neuhauser (A) Dallara 394 Opel 23 1. Class 1
4. 36 Christian Hauser (L) Reynard 93D Ford 23 3. Class 2
5. 60 Mathias Kraus (D) Dallara - Alfa Romeo 23 1. F3 Cup
6. 38 Jean-Claude Monbaron (CH) Reynard - Judd Jean Claude Monbaron 22 4. Class 2
7. 6 Norbert Groer (A) Formel Renault 22 2. Class 1
8. 12 Peter Milavec (A) Opel-Lotus 22 3. Class 1
9. 1 Rolf-Thorsten Dietrich (A) Opel-Lotus Sputnik Motorsport 22 4. Class 1
10. 52 Josef Neuhauser (A) Minardi M190 Ford 005 Achleitner Motorsport 20 1. Class 3 1.
11. 43 Jürgen Pfitzner (CH) Dallara - Opel 20 5. Class 1
12. 61 Remy Striebig (B) Dallara 396 20 2. F3 Cup
13. 10 Angelo Holzknecht (A) Formel ADAC BMW Team Achleitner Motorsport 20 Class 1
Did not finish:
42 Fredy Lienhard, Jr. (CH) Lola Horag Can-Am 15 DNF Class 2
62 Christian Zeller (D) Dallara 398 Opel 10 DNF F3 Cup
35 Arnold Wagner (D) Reynard - Ford Arnold Wagner 8 DNF Class 2
Did not start:
31 Henry Büttner (D) Reynard 91D Ford 022 Henry Büttner Clutch Class 2
51 Michael Schuster (D) Argo JM19C Judd 124 Michael Schuster Fire in practice Class 3

Top of page

Presented by WSRP Martin Krejci.
Last update: 2.10.2005